تبلیغات
لباس شب - بیشتربدانیم
پنجشنبه 28 مرداد 1389

بیشتربدانیم

   نوشته شده توسط: مینا ابوی    

  • Currently 0.00/5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

امیازات: 0.0/5 (0 نفر)

اردیبهشت ماه که می شود معمولا مد های جدید کم کم وارد بازار می شوند .به همین بهانه از سر کنجکاوی سری به هفت تیر و ساختمان پلاسکو زدم تا ببینم که امسال چه چیزی مد شده است. اما هر چه بیشتر دقت کردم چیز جدیدتری از پارسال به چشم نمی خورد . همه مدل ها همان تکرار پارسال بود فقط کمی رنگش عوض شده بود. همیشه از قدیم شنیده بودم که لباس گویای شخصیت است. بحث مد و لباس و طراحی لباس سنتی ایرانی که مطابق نیاز های روز جوانان و کاربردی وقابل استفاده باشد آن قدر تکرار شده و دستمایه گزارشات و مقالات و سمینارها و همایش ها قرار گرفته و آن قدر جشنواره و مد اسلامی و همایش طراحی مد ولباس ونمایشگاه مد و حجاب در این چند سال برگزار شده که قابل وصف نیست. اما سوال این جاست که با وجود این حجم گسترده فعالیت و کار شبانه روزی! چرا در عرصه عرضه و تقاضا اتفاق قابل مشاهده ای رخ نداده که هیچ ،سیر رو به قهقرای آن هم چنان پابجاست.

لباس سنتی ایرانی
خوشبختانه ایران از لحاظ تنوع فرهنگی به دلیل وجود قوم های مختلف و پوشش ها و سنتها و آداب و رسوم خاص هر قوم بسیار غنی است.در جای جای کشورمان، فرهنگ هایی خاص آن قسمت با شرایط اقلیمی و جغرافیایی و نیز اعتقادات و علایق وشیوه زندگی مربوط به خود دارای گویش و پوشش خاصی هستند .به همین دلیل طراحان ایرانی از لحاظ تنوع طراحی و نگاره های سنتی بر روی لباسها و حتی شیوه ها تزئین که از دیرباز بر روی لباس رایج بوده است بسیار دست پرتری نسبت به استادان و طراحان مدعی مد و لباس در دنیا که دستاوردهایشان! جهان را قبضه کرده است! دارند ولی از لحاظ کمیت و کیفیت بسیار عقب تر هستند.چرا؟
قیمت های بالا ،اولین دلیل
بسیاری از کسانی که از نمایشگاه های مد بازدید کرده اند از گرانی و قیمت های بالای آن شکایت داشتند .دی ماه سال گذشته هم که نمایشگاه مد و لباس برگزار شد تغییری در قیمت ها حاصل نشده بود و لباس های تولید طراحان ایرانی با قیمت های بسیار بالا عرضه می شد که بیشتر بازدید کننده ها قادر به خرید نبوده و برایشان دور از دسترس بود .
برخی از طراحان هنر خود را فاخر تر از آن !می دانند که به قیمت های چیپ و ارزان به فروش برسانند . برخی هم معتقدند که تعیین قیمت لباس های به نمایش گذاشته شده در نمایشگاه ها مشکل است و برای پایین آوردن قیمت ها و در دسترس عموم قرار گرفتن کمک و هزینه دولت را بهانه می کنند. مگر نه اینکه ارزش کار یک هنر مند به این است که مردم کار او را بپسندند و دوست داشته باشند ؟ آیا صرف کار نمایشگاهی کردن و خود را در اکواریوم به مردم عرضه کردن کم کم هنرمند را به عرصه کار های تجملی که محدود به عده خاصی از جامعه است نخواهد کشاند ؟و آیا چنین هنرمندی به تدریج از دغدغه ها و آرزو های مردم فاصله نخواهند گرفت؟
غیر متعارف بودن طراحی ها و مدل ها
باید قبول کرد که فراگیر شدن یک پوشش در جامعه جدا از جنبه تبلیغ و شیوه عرضه و تقاضا به راحتی و قابل استفاده بودن آن نیز بر می گردد.
دلیل فراگیر شدن شلوار جین در سال های ابتدایی قرن بیست همین مسئله بود .اما متاسفانه اکثر مدل هایی که توسط طراحان ایرانی طراحی می شود نه تنها کاربردی نیست که گاهی نوع پارچه و مدل آن دست و پا گیر هم هست و از لحاظ راحتی، بیننده را به یاد کیمونوی ژاپنی می اندازد .کیمونو لباس سنتی ژاپنی ها است که روش پوشیدن سختی دارد و وقتی پوشیدی مجبور طور خاصی راه بروی و بنشینی . حتی برای بالا رفتن از پله ها باید کج کج بالا بروی و کلا لباس زیاد راحتی نیست. قضیه لباش های طراحی ایرانی هم همین طور است که وقتی می پوشی خودت را با شاهزاده های قجری اشتباه می گیری و مجبور می شوی که طور خاصی حرکت کنی.
راحتی و فراگیری
چادر ملی را که همه می شناسیم. امروزه ورژن های جدیدش هم به بازار آمده چادر دانشجویی و ... که خیلی هم فراگیر شده است . دلیل این امر فقط و فقط راحت تر بودن آن نسبت به چادر های سنتی است . البته قبل از فراگیر شدن آن ها ،چادر عربی ، محبوب جوانان بود اما کم کم طراحان ،چادری را طراحی کردند که راحت و ایرانی بود و همان طور که می بینیم مورد توجه اقشار مختلف قرار گرفته است . البته بحث ما نوع طراحی و خوبی و بدی آن نیست که قطعاً ایراداتی به آن وارد هست ولی همین هم نشان دهنده این است که اگر طراحان ذائقه ایرانی را بشناسند و بر حسب نیاز افراد مدی را طراحی کنند که راحت و ارزان باشد ،به راحتی فراگیر خواهد شد .
سینما و تلویزیون ،الگو ساز پوشش ایرانی
چندی پیش در نشست خبری فیلم درباره الی به کارگردانی اصغر فرهادی در برلین ،بازیگران زن فیلم از لباس هایی با طراحی های جدید بر پایه پوشش های سنتی ایرانی پوشیده بودند که در عین اینکه جالب و راحت بود به نوعی می توانست توجه مجامع بین المللی را به فرهنگ وهنر ایران جلب کند . شروع چنین کاری اگر ادامه دار و مستمر باشد بی شک در ذائقه و گرایش جوانان تاثیر گذار خواهد بود . اگر برنامه ای برای این کار تدوین شود که بازیگران و چهره های شاخص فرهنگی و هنری و اجتماعی از این نوع لباس ها استفاده کنند ،طراحان هم مجبور خواهند شد تا طرح های خود را مطابق سلیقه و عرف جامعه ارائه کنند.
طراحی لباس مردانه ،یتیم بی سرپرست
صحبت از طراحی لباس که می شود نا خود آگاه ذهن هر شنونده ای به لباس های رنگارنگ زنانه جلب می شود ،گویی مردان پوششی ندارند و عناصر ذکور جامعه دل ندارند و طالب تنوع نیستند.
فروشنده یکی از مغازه های پلاسکو که بیشتر اجناسش خارجی بود یا خودش می گفت که خارجی است !(چون بر اساس آمار به دست آمده بسیاری از اجناسی که با لیبل های خارجی به فروش می رسد دوخت ایران است) معتقد بود که حتی اگر فروشنده ای هم علاقه مند به این باشد که از طراحی های جدید ایرانی استفاده کند مرجعی برای لباس های مردانه نیست و یا خیلی خیلی کم است.
تنها هنری که بعضی فرو شنده ها به کار برده اند و رد پای آن را در تبلیغات اینترنتی هم می بینیم چاپ اشعارو سیاه مشق بر روی تی شرت ها است که باز هم به نوبه خود حرکت نو و جدیدی است .
وقت آن رسیده که مصرف زدگی و راحت طلبی را رها کرده و خودمان با کمک طراحان و هنرمندان این مرزو بوم لباسی را در خور شأن ایرانی طراحی کنیم .لباسی که این باز مدعیان طراحی مد مصرف کننده آن باشند . با توجه به این که کشور های دیگر مسلمان و مسلمانان مقیم کشور های غربی از کمبود طراحی و تنوع و مغازه ها و فروشگاه های عرضه کننده تولیدات اسلامی رنج می برند ،ایران با سابقه درخشان هنری و برخورداری از زمینه های ناب فرهنگی و بومی در طراحی لباس می تواند جلودار قابلی در این زمینه باشد .
cam4 token generator 2016
سه شنبه 17 بهمن 1396 03:43 ق.ظ
با توجه به مطالب و مقالات بسیار زیاد، شما تا به حال هر گونه مسائل مربوط به Plagorism یا
نقض کپی رایت وبسایت من دارای محتوای کاملا منحصر به فردی است که من خودم یا برونسپاری آن را طراحی کرده ام ولی به نظر می رسد بسیار زیاد است
از آن است که آن را در سراسر اینترنت بدون مجوز من ظاهر. آیا شما هر راه حل را می دانید؟
برای محافظت در برابر محتوا از سرقت رفته کمک می کند؟ من واقعا سپاسگزارم
آی تی.
chaturbate token currency hack
دوشنبه 13 شهریور 1396 07:55 ب.ظ
چیزهای فوق العاده اینجا من بسیار خوشحالم که پست شما را مشاهده می کنم. خیلی ممنون و
من به دنبال شما هستم. خواهش می کنم رها کن
من یک ایمیل دارم
chaturbatefreetokenshack.com
دوشنبه 13 شهریور 1396 03:43 ق.ظ
Howdy! Would you mind if I share your blog with my twitter group?
There's a lot of people that I think would really appreciate your content.

Please let me know. Many thanks
std clinics near me
یکشنبه 4 تیر 1396 11:00 ب.ظ
core از خود نوشتن در حالی که صدایی
مناسب اصل آیا واقعا حل و فصل بسیار
خوب با من پس از برخی از زمان. جایی
در سراسر جملات شما قادر به
من مؤمن اما تنها برای بسیار در حالی که کوتاه.
من با این حال کردم مشکل خود را با فراز در منطق و شما ممکن است
را خوب به کمک پر همه کسانی معافیت.
در این رویداد شما که می توانید انجام من خواهد قطعا بود
تحت تاثیر قرار داد.
std testing centers
پنجشنبه 25 خرداد 1396 07:46 ب.ظ
core از خود نوشتن در حالی که ظاهر شدن مناسب در آغاز آیا واقعا کار بسیار خوب با من پس از برخی از
زمان. جایی درون پاراگراف شما در واقع موفق به من مؤمن اما تنها برای
while. من با این حال کردم مشکل خود را با جهش
در مفروضات و یک ممکن است را خوب به کمک پر همه کسانی شکاف.
که شما در واقع که می توانید انجام من خواهد بدون شک تا
پایان مجذوب.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر